Čtvrtek, 28 března, 2024
aktualne

Nemarněte více svůj život! Kanadský psycholog prozradil jednoduché klíče, jak začít

Zdá se vám, že jen prožíváte ze dne na den? Že si neužíváte život, ale trpíte ho? Je váš život takový, jakým ho chcete mít? Přestaňte marnit svůj čas, a začněte jednat!

Kanadského psychologa a profesora Torontské univerzity, Jordana B. Petersona netřeba představovat. Populární osobnost, která si získala pozornost celého světa svými přednáškami na YouTube, je známá mnohým.

Možná jste se seznámili s jeho knihou 12 pravidel pro život; Lék na chaos, která sklízí úspěchy po celém světě. Petersona však lidé zbožňují z jednoho specifického důvodu – dokáže motivovat a inspirovat, aby změnily sami sebe, svůj život a nahlížení na dogmata, které jim neprospívají ale naopak brzdí v rozletu.

Rady a přednášky Petersona jsou efektivní právě z toho důvodu, že vám nemaže med kolem úst a nebere si servítky – všechno řekne na rovinu, i to, abyste přestali litovat a přebrali zodpovědnost za svůj život.

Když marníme čas, existenčně trpíme
Jedna z přednášek doktora Petersona se zaměřila rovnou na prokrastinace a rozšířený zlozvyk lidí marnit své životy. Ráno vstaneme, nejsme šťastní ale naopak otrávení, protože se netěší z dne, do kterého jsme se probudili.

Jsme znechuceni a frustrovaní povinnostmi a po práci si unaveně sedneme před televizor či počítač a pasivně se necháme uklidnit programem či hrou – jen proto, abychom toto mohli zítra udělat znovu, a znovu.

Prožíváme, nežijeme. Nesnášíme své dny, netěsné se ze života a zejména nesměřujeme k osobě, jakou chceme být a k životu, jaký chceme žít.

Nemáme energii, ani sílu, a řekněme si upřímně, ani motivaci. Nač něco dělat? Nic nedělat je velmi jednoduché, podle Petersona však správná otázka zní docela jinak – Proč bychom vůbec něco dělali?

Pokud nemáme smysluplný cíl, nemáme ani motivaci pohnout se z místa
Nejlepším ukazatelem životního úspěchu člověka je svědomitost. Ta v sobě zahrnuje pracovitost a organizovanost. Peterson sice konstatuje, že tyto charakteristiky podléhají do určité míry i genetické predispozic, avšak to není důvodem výmluv.

Každý si dokáže určit cíl, představu života, jaký by chtěl mít a následně pracovat na svědomitosti, aby ho postupnými kroky dosáhl. Peterson tvrdí, že člověk potřebuje mít motivaci něco vykonat, pohnout se, dělat. Motivace však nepřichází sama od sebe.

Dělejte si seznam povinností a znažte se denně splnit vše, co jste si umínili

Aby byla dostatečně silná, potřebujeme cíl, na kterém nám záleží a který má pro nás smysluplnou hodnotu – cíl, při kterém si řekneme, že naše jednání a kroky, které k jeho dosažení podnikneme, za to stojí. Pokud nemáme smysluplný cíl, nebo není dostatečně silný, ani motivace nebude dostatečně silná, abychom s sebou něco dělali.

Svědomitost = naplánuj si takový život, jaký chceš mít
Bez představy osoby, jakou chcete být a života, který chcete žít, se nikam nepohnete. Zatímco se snažíte být? Využijte všechny své schopnosti a znalosti na to, abyste se stali člověkem, jakým chcete (ne jakým byste měli být). Váš cíl musí být jasný a smysluplný.

Následně Peterson doporučuje sestavit si strukturu dosažení cíle; to znamená, že si vytvoříte mikro rutiny – rozvrh, plán či seznam činností, kterých se budete držet, abyste měli přesně takový den, jaký chcete mít. Rozvrhněte si povinnosti, práci, zábavu, aby se zítřek stal tím nejlepším možným dnem, jaký toužíte mít.

Pokud jste na konci dne v horším stavu, v jakém jste byli ráno, něco je velmi špatně a vy nežijete plnohodnotný a smysluplný život – pokud máte několik takových dní za sebou, kopete si jámu a následně se do ní postupně zahrabávají.

Odměna versus povinnost
Každý máme denně povinnosti, které nemusí být příjemné a nechce se nám je plnit. Peterson tvrdí, že podstatné je najít ten správný poměr mezi povinností a odměnou.

To znamená, že pokud jste ochotni obětovat 20% vašeho času povinnostem, do kterých se vám nechce, ale pak se věnujete smysluplné a naplňující činnosti, a tento poměr se vám vyplatí, pokračujte v něm.

Pokud máte povinností mnoho, rozdělte si je – mohou zabírat 10 nebo 5% vaší činnosti – ale proveďte alespoň některou z nich. Peterson upozorňuje, abychom však v tomto případě přistupovali k sobě principem šéf-zaměstnanec, přičemž oba jste vy.

Jak šéf musíte najít vhodnou odměnu, aby zaměstnanec udělal to co je nutné – zaměstnance musí odměna natolik motivovat, aby splnil i méně příjemnou povinnosti či činnost. Sám sobě musíte být dobrým šéfem, ale i zaměstnancům. Vyjednávejte sebou, netyranizujte se a nekritizujte, Mluvte s sebou jako s někým, na kom vám záleží.


Redakce radí: Nechce se inspirovat dalšími pozitivními příběhy a uskutečněte i svůj sen.


Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články