Mnoho lidí se mastiček s kortikoidy vyhýbají. Mají špatnou pověst a mnoho z nás je jednoduše používat nechce. Je opravdu nutné používat mast s kortikoidy? Nebo si dokážeme pomoci jinak i ve fázi vzplanutí? Jak to přesně je?
Něco málo o kortikoidech
V mastičkách s kortikoidy se nachází kortikosteroidní hormony, které vyrábějí naše nadledvinky. Jedná se o nejrychlejší a zároveň i nejúčinnější řešení, které hojí zánět, tlumí svědění nebo bolest. Tak proč tedy mají kortikoidy tak špatnou pověst? Vysvětlení je jednoduché, protože při častém používání mohou kortikoidy způsobovat v daných místech častého mazání vyblednutí kůže. Při předávkování kortizolem zvyšují chuť k jídlu, zpomalí metabolismus a při dlouhodobém natírání se může tenčit kůže.
Opravdu kortikoidy raději ne?

Kontaktní dermatitida, atopický ekzém a mnoho jiných, lékaři nejčastěji řeší právě pomocí kortikoidů. Každý lékař, který tyto masti předepíše, zhodnotí míru postižení a podle toho nasadí léčbu. Mastiček je velké množství a pokud nemáte silný ekzém, lékaři předepisují pouze slabé kortikoidy, jako je například hydrocortison, triamcinolon a jiné.
Abyste své tělo předávkovali kortikoidy, museli byste ekzém natírat alespoň na pětině těla, a to často. A aby se tak nestalo, lékař napíše mast dle závažnosti příznaků a doporučí vám, jak dlouho můžete mast používat. Většinou to bývá necelý týden.
Pokud si tedy chcete být jisti, zda pro vás kortikoidy budou bezpečné, používejte je přesně podle doporučení lékaře. Také je třeba si uvědomit, že mast je pouze lokální a ekzém má původ uvnitř nás. Když tedy navštívíte dermatologa a alergologa, uděláte vůbec nejlépe. Vyhnete se alergenu a pomůžete si. Další důležitostí je, abyste zesláblou kožní bariéru posílili. To nejlépe uděláte pomocí bariérových krémů. Například od Dermaguard, které poskytnou dlouhodobou ochranu kožní bariéry a hydrataci až na šest hodin.