Čtvrtek, 8 května, 2025

Hořák pro plazmu: Jak funguje plazmové řezání?

Řezání plazmou je vhodné pro různé materiály. Nabízí přitom vysokou kvalitu řezu, rychlost práce a přesnost. Hořák pro plazmu a jeho obsluha není složitá, poradí si s ním proto i začátečník.

Plazmová řezačka

Velmi zjednodušeně lze říci, že plazmová řezačka potřebuje pouze tři prvky. Jedním z nich je zdroj energie, druhým pak kompresor či jiný zdroj stlačeného vzduchu. Na závěr už pak jen stačí hořák pro plazmu, se kterým můžete dělit různé materiály. Zdrojem energie je střídač, který produkuje stejnosměrný proud. Připojení je standardně 220 či 380 V, na výstupu pak vzniká napětí až 400 V a proud 25 až 125 A. Hořák na plazmové řezání disponuje tryskou a tlačítkem pro spuštění napájení. Většinou jde o ruční typ, se kterým zvládnete bez problému i vyřezávání složitých tvarů.

zdroj: https://pixabay.com/

Zdroj vzduchu

Velkou výhodou plazmových řezaček je, že si vystačí pouze se vzduchem. Nepotřebujete žádné speciální plyny, můžete tak ušetřit za provozní náklady. Některé řezačky mají zabudovaný kompresor, zdroj vzduchu tak nemusíte řešit. Případně můžete pořídit samostatný kompresor. Je vhodné pořídit také odlučovač olejů a vlhkosti. Čistota vzduchu je totiž klíčová pro kvalitu řezu. Zároveň prodlužuje životnost hořáku, který se nečistotami může zanášet.

Výhody řezání plazmou

Plazmové řezání nabízí také řadu dalších výhod. Například vysokou řeznou rychlost. Plazma totiž dosahuje velmi vysoké teploty a rychlosti, umožňuje tak rychlé řezání polotovarů. Navíc je do materiálu přenášeno pouze minimální teplo, snižuje se tak počet deformací. Plazma umožňuje vysoce přesný a kvalitní řez. Materiál přitom není třeba složitě připravovat, nevadí ani drobné nečistoty či rez. Řez i přesto zůstane kvalitní.

Plazmové řezání je vhodné pro různé materiály. Díky řadě výhod je oblíbené napříč různými oblastmi.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články